Od kilku lat zwrot fake news staje się coraz popularniejszy na świecie. Można by powiedzieć że każdy potrafi podać chociażby przybliżoną definicję tego zjawiska, lecz nie koniecznie każdy z nas potrafi samego fake newsa rozpoznać.
Fake news może przyjąć kilka form manipulacji. Może być to całkowita nieprawda, prawda sporna, która poprzez przekazanie pewnego kontekstu przedstawia wiadomość w sposób który wprowadza w błąd jego odbiorcę, lub też manipulacja cytatem.
Najczęściej fake newsy pojawiają się jako: artykuły na stronach internetowych, wiadomości (np. na Twitterze), filmy (np. na TikToku) W Internecie każdy może coś umieścić i często gdy jest to „gorący news” ciężko go zweryfikować, gdyż w innych źródłach jeszcze nie podali takiej informacji, lub jej nie zaprzeczyli. Każdy chce być tym pierwszym który przekazuje newsa, ale często okazuje się że ta wiadomość nie ma zbyt dużo wspólnego z prawdą. Najczęściej jest tak że im news jest bardziej ekscytujący czy nieprawdopodobny, tym większe szanse że jest też fałszywy.
W obecnym czasie bardzo szukamy informacji o wojnie na Ukrainie i niestety bardzo dużo informacji to fake newsy, które są rozpowszechniane aby obniżyć morale jednej ze stron konfliktu lub po prostu w celu szerzenia dezinformacji o sytuacji w tym konflikcie.
Nie obronimy się przed fake newsami, ale za to musimy umieć je rozpoznawać i nie przekazywać dalej nieprawdziwych informacji. Najprostszym sposobem na wykrycie fałszywych informacji jest ich sprawdzanie w innych źródłach i oczywiście bazowanie na pewnych i sprawdzonych źródłach podczas szukania wiadomości.
Dobrym i sprawdzonym źródłem informacji są agencje prasowe w Polsce mamy m.in.: PAP (Polska Agencja Prasowa), czy IAR (Informacyjna Agencja Radiowa). Jest też wiele zagranicznych agencji takich jak: Reuters, Bloomberg.
Jako dodatek to tego wpisu dorzucam film o tym jak możemy rozpoznać fake newsa. Zachęcam do obejrzenia i dania lajka autorowi filmu.